Čína pri obchodných rozhovoroch v USA privítala

Americký prezident Donald Trump ponúkol sľub ako dôkaz, že obe strany pokročili. Oni tlačí na dosiahnutie dohody do 1. marca, aby zabránili eskalácii taríf.
Na tlačovej konferencii s vicepremiérom Liu He vo štvrtok prezident Trump povedal, že dúfa, že sa stretne s čínskym prezidentom Xi Jinpingom, aby vypracoval konečnú dohodu v blížiacej sa termíne.
"Urobili sme obrovský pokrok," povedal prezident Trump.
"Neznamená to, že budete mať dohodu, ale existuje obrovský vzťah a teplý pocit." Čína tiež počas rozhovorov zvýšila dovoz "amerických poľnohospodárskych výrobkov, energetických výrobkov, priemyselných výrobkov a služieb", uviedol Xinhua.

letadlo

Je to pokrok?
Obe strany sa chystajú pristúpiť k obchodnej dohode do 1. marca alebo USA vyhlásili, že zvýšia colné sadzby z čínskeho tovaru o sumu 200 mld. USD z 10% na 25%.
Americkí obchodní vyjednávači súhlasili, že v polovici februára navštívia Čínu na viac diskusií, uviedli čínske štátne médiá.
V decembri sa obe krajiny dohodli na 90-dňových rokovaniach v snahe zmierniť ich vystupňovanú obchodnú vojnu, ktorá viedla k novým tarifám na tovar v hodnote miliárd dolárov

Sójový prísľub
Krátko po tom, ako prímerie nadobudlo účinnosť, Čína – zďaleka najväčší dovozca sójových bôbov na svete – kúpila 1,13 milióna ton úrody z USA.
Biely dom uviedol vo štvrtok, že krajina súhlasila s nákupom ďalších 5 miliónov ton sóje.
Sójové bôby boli v popredí rokovaní, pretože americkí poľnohospodári trpeli náhlou stratou svojho najväčšieho zákazníka.
V roku 2017 doviezli do USA viac ako 30 miliónov ton sójových bôbov, čo vlani kleslo v priebehu obchodnej vojny.

hospodářství

Čo sa stane ďalej?
USA presadzovali zmeny v zákonoch o duševnom vlastníctve a pravidlách, ktoré obmedzujú činnosť zahraničných spoločností v Číne, ktoré boli obidvoma kľúčovými bodmi v rokovaniach.
Obe strany "pripisujú veľký význam otázkam ochrany duševného vlastníctva a prenosu technológií a súhlasili s tým, že budú ďalej posilňovať spoluprácu", tvrdí Xinhua.
"V tomto bode je pre mňa nemožné predpovedať úspech, ale sme na tom mieste, ktoré by v prípade, že by to fungovalo, mohlo dôjsť."

Čína pri obchodných rozhovoroch v USA privítala
3.3 (66.67%)6